Każde zauważone uszkodzenie powinno być jak najszybciej naprawiane. Podczas przeglądu dachu, warto sprawdzić czy inne elementy, takie jak komin czy płyta obornicka także nie wymagają naprawy. W przypadku pojawienia się pęcherzy powietrza po zawilgoceniu podłoża, bądź pęknięć powstałych w wyniku braku elastyczności możemy być pewni, że naprawa dachu jest konieczna.
Zajmujemy się naprawami dachów w Warszawie spadzistych oraz płaskich w domach na terenie Warszawy. Naprawiamy dachy z dachówki ceramicznej i betonowej, dachy pokrywane blachą, papą, dachy kryte gontem oraz łupkiem.
Dekarstwo to trudna dziedzina, której nie może wykonywać każdy. Z pozoru niewielki błąd, może kosztować wiele pracy i pieniędzy. Dlatego nasza firma stosuje najnowsze technologie dekarskie, które łączymy ze starymi sprawdzonymi metodami, aby nasz dach przetrwał wiele lat.
Cykliczna renowacja dachu oraz dbałość o jego właściwości hydroizolacji są niezwykle ważne. To naturalne, że wszelkie pokrycia dachowe ulegają uszkodzeniom na skutek oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych.
Naprawa dachu bywa niekiedy konieczna i z pewnością nie warto jej przekładać. Unikanie naprawy może spowodować powstanie większych uszkodzeń, co w przyszłości może skutkować potrzebą przeprowadzenia remontu generalnego dachu.
Dach to element budynku, który pełni bardzo ważną rolę. Pokrycie dachowe wybrane w sposób odpowiedni jest w stanie podkreślić bryłę budynku i nadać mu indywidualnego charakteru. Oprócz względów czysto wizualnych dach to zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą ciepła. Dlatego też tak ważne jest, by wiedzieć, kiedy konieczna jest naprawa dachów, a kiedy należy wymienić pokrycie w całości.
Niestety wszystkie pokrycia dachowe mają określoną trwałość, zarówno blachodachówka, dachówka, jak i pokrycia bitumiczne. Dlatego też należy wykonywać naprawy dachu, jeśli zostaną zauważone niepokojące objawy. Dach jest tak złożoną konstrukcją, że aby działał w stu procentach sprawnie, wszystkie użyte materiały nie mogą zawodzić. Oprócz elementów pokrycia dachowego warto zwrócić uwagę na więźbę dachową, membrany i folie oraz uszczelnienia. Często na skutek wad materiałowych lub błędów przy wykonywaniu dachu skraca się żywotność tych produktów i dach może wymagać naprawy.
Z uszkodzeniami dachu można mieć do czynienia w sytuacji, gdy na etapie wykonywania pokrycia źle zamocowano elementy, które stają się bardzo podatnymi na silne podmuchy wiatru. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń blachodachówki, gdyż ona z racji swojej lekkości jest najbardziej zagrożona. Oprócz tego naprawa dachu konieczna jest wówczas, gdy zauważone zostaną przecieki powstałe w wyniku niedokładnego łączenia elementów pokrycia dachowego. Jeśli na dachu położona jest dachówka, przecieki są zazwyczaj spowodowane brakiem zachowania liniowości lub złymi odstępami pomiędzy rzędami poszczególnych dachówek. Z kolei przecieki przy blachodachówce zdarzają się, gdy została ona zbyt ciasno położona i nie może swobodnie pracować przy nagrzewaniu i ochładzaniu się blachy na skutek zmian temperatur. Pokrycia bitumiczne natomiast często mają źle zwulkanizowane gonty lub zbyt małe zakłady papy. Przecieki najczęściej jednak pojawiają się w wyniku złych obróbek blacharskich, które nie są całkowicie szczelne.
Naprawy dachu są konieczne, jeśli podczas eksploatacji zauważono przecieki. Woda bowiem, która dostaje się do struktur budynku niszczy elementy konstrukcyjne. Przecieki mogą prowadzić do uszkadzania murów i tynków oraz obniżania wytrzymałości więźby dachowej. Profesjonalne usługi dekarskie, by pozbyć się przecieków mogą zastosować uszczelnienie dachu poprzez uzupełnienie brakującego lub zniszczonego elementu pokrycia. W zależności od konkretnego przypadku konieczna może być częściowa lub całościowa wymiana pokrycia. Oczywiście najprostszym zadaniem przed ekipą będzie sytuacja, gdy należy zdemontować niewielką część pokrycia (pojedynczą dachówkę lub fragment blachodachówki) lub uzupełnić uszczelnienie. Ekipy dekarskie poradzą sobie także z uszkodzeniami membrany dachowej z użyciem taśm naprawczych. Będzie to jednak wymagało zdjęcia części pokrycia dachowego.
Przystępując do naprawy dachu należy wykonać szereg czynności, dzięki którym dach znów będzie funkcjonalny. Na początku, przed położeniem pokrycia, należy uszczelnić przecieki poprzez wklejenie kawałków papy. Następnie należy przybić kontrłaty do krokwi, a na nich łaty, które powinny być rozstawione zgodnie z naprawianym rodzajem pokrycia. Oczywiście, by porządnie naprawić dach łaty i kontrłaty muszą być zaimpregnowane, a do mocowania najlepiej użyć ocynkowanych gwoździ.
Problemy pojawiają się wówczas, gdy nie ma dostępu do uszkodzonych elementów. Staje się tak, gdy mamy do czynienia ze złym stanem więźby dachowej lub awarią warstwy termoizolacyjnej. Jeśli stan więźby jest jeszcze na tyle dobry, że nie trzeba jej wymieniać ekipa dekarska może wymienić zniszczone fragmenty więźby lub wzmocnić ją poprzez zastosowanie nakładek w miejscach, gdzie nastąpiło ugięcie krokwi lub mocując zastrzały.
Często jednak problemy z więźbą dachową będą wymagały jej kapitalnego remontu łącznie z wymianą pokrycia, gdyż elementy pokrycia zdejmowane z dachu przeważnie nie nadają się do ponownego założenia.
Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, warto dbać o niego i jeśli tylko wystąpią niepokojące objawy należy poddać go naprawie.